Grubość
Wsp. przewodzenia ciepła
Wytrzymałość na zginanie
Cena
-
od
do
Styropian EPS – akustyka
Dom to dla każdego miejsce, w którym może odpocząć. Jest to też coraz częściej miejsce pracy. Z tego względu trzeba odpowiednio zadbać o jego izolację akustyczną. Dotyczy to zarówno ścian zewnętrznych, jak i stropów, sufitów i przegród wewnętrznych. Jednym z materiałów budowlanych o właściwościach dźwiękochłonnych jest elastyczny styropian EPS, czyli styropian akustyczny. To materiał, który stosować można przede wszystkim w do wygłuszania stropów oraz podłóg. Ma pod tym względem zdecydowanie lepsze właściwości niż popularna wełna mineralna. Warto przy tym pamiętać, że zapewnia on komfort akustyczny, a jednocześnie zachowuje doskonałe właściwości termoizolacyjne styropianu EPS.
Kiedy warto stosować styropian akustyczny?
Budynki mieszkalne narażone są na dwa rodzaje dźwięków. Pierwszy to odgłosy pochodzące z zewnątrz. Składają się na nie przede wszystkim dźwięki komunikacyjne czy przemysłowe. Drugi typ hałasów dotyczy wnętrza domu– generują go zarówno ludzie, jak i maszyny. Większe natężenie dźwięku występuje zwykle w tych domach, w których mieszka więcej osób, dzieci lub hałaśliwe zwierzęta domowe. W budynkach wielorodzinnych odpowiednie wygłuszenie nabiera większego znaczenia – nikt nie chce, aby słyszeli go jego sąsiedzi. I odwrotne, dźwięki z sąsiednich mieszkań po prostu przeszkadzają w codziennym życiu. Osobną kategorię stanowią budynki i przestrzenie użytkowe – m.in. szkoły, salki wykładowe, biura, hotele, gabinety i wszystkie inne miejsca pracy i nauki, w których ważna jest dobra komunikacja i wygłuszenie nadmiernego hałasu. Konieczne jest wówczas zastosowanie materiałów, które będą skutecznie tłumić dźwięki uderzeniowe, takie jak np. kroki, pogłosy oraz dźwięki o niskich częstotliwościach.
Styropian akustyczny EPS
Różnica pomiędzy styropianem akustycznym a tradycyjnym styropianem EPS wynika z procesu jego produkcji. Płyty styropianowe są obciążane i dociążane za pomocą specjalnych pras. Zyskują wówczas większą elastyczność, która odpowiada za właściwości dźwiękochłonne, a także dodatkowo zwiększa odporność styropianu na ściskanie. Ważnym wskaźnikiem jakości styropianu akustycznego jest tzw. sztywność dynamiczna (SD) określająca zdolność materiału do tłumienia dźwięków. Im jest ona niższa, tym lepsze właściwości wygłuszające styropianu akustycznego. Ulepszone parametry przekładają się jednak na nieco wyższą cenę w porównaniu do tradycyjnego styropianu EPS czy wełny mineralnej. Podstawowe zastosowania elastycznego styropianu EPS:
- Izolacja akustyczna podłóg – stosuje się ją zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych. Sprawdza się też doskonale w domach jednorodzinnych, które mają więcej niż jedną kondygnację. Styropian akustyczny montuje się zwykle w systemie tzw. podłóg pływających. Płyty styropianowe umieszcza się wówczas pomiędzy podłogą a konstrukcją nośną. Ważne jest w tym przypadku wykonanie szczelin dylatacyjnych, które zapobiegną tworzeniu się mostków akustycznych oraz przenoszeniu się drgań z podłogi na ściany. Styropian akustyczny można też bez problemu stosować pod ogrzewanie podłogowe.
- Izolacja akustyczna stropów – stropy są szczególnie wrażliwe na dźwięki uderzeniowe, w budynkach mieszkalnych są to przede wszystkim kroki. Wiele zależy od rodzaju materiału budowlanego, z którego wykonany jest strop (np. z betonu lub drewna). Jego dodatkowa izolacja akustyczna wiąże się natomiast z odpowiednim wygłuszeniem podłogi znajdującej się nad stropem. Najczęściej zalecanym w tym przypadku rozwiązaniem jest montaż podłogi pływającej z zastosowaniem płyt ze styropianu akustycznego.
Wymiary
Elastyczny styropian EPS dostępny jest zwykle w standardowych wymiarach 50 cm x 100 cm. Niektórzy dostawcy oferują także wykonanie płyt styropianowych w niestandardowych wymiarach. Istotnym parametrem jest grubość płyt. Tutaj także rozmiary styropianu akustycznego nie odbiegają od powszechnie występujących, np. styropian akustyczny 5 cm, styropian akustyczny 3 cm. W przypadku podłóg zwykle zaleca się większe grubości styropianu. Wynosić powinny one przynajmniej 10–15 cm, ale często stosuje się także jeszcze grubsze płyty, które gwarantują nie tylko komfort akustyczny, ale i termiczny. Stropy nie są tak obciążone, jak podłogi, dlatego w wielu przypadkach wystarczający będzie styropian o grubości np. 5 cm.
Dlaczego akustyka pomieszczeń jest taka ważna?
Poziom dźwięku w pomieszczeniach mieszkalnych i użytkowych realnie wpływa na komfort życia i pracy. Sprzyja lepszemu zrozumieniu mowy oraz znacznie polepsza jakość odtwarzanej muzyki oraz innych dźwięków. Ma też ogromne znaczenie dla prawidłowego wypoczynku oraz utrzymania skupienia. W dzisiejszych czasach, zwłaszcza w większych miastach, cisza stała się wartością, o którą trzeba zadbać. Fale dźwiękowe, gdy napotykają na przeszkodę, mogą się od niej odbić lub zostać przez nią pochłonięte. Odbijanie się fal dźwiękowych we wnętrzach budynku mieszkalnego lub użytkowego sprzyja tworzeniu się pogłosu. Jest to element poważnie zakłócający komunikację. Można go jednak zniwelować poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów wygłuszających, w tym styropianu akustycznego EPS.