STYROPIAN EPS - Akustyka

Płyty wykonane ze styropianu służą przede wszystkim do izolacji termicznej. Jak jednak się sprawdzają, gdy chodzi o wytłumianie dźwięków? Czy można dzięki niej zapewnić lepszą ochronę przed hałasami?

Styropian EPS – właściwości akustyczne

Już na samym początku można napisać, że styropian jako taki, pewne właściwości wytłumiające dźwięk Co jednak bardzo istotne – nie zawsze będą one takie same. Dużo zależy od samej formy styropianu. W praktyce okazuje się, że w postaci zwartej płyty styropian zachowa się pod tym względem zupełnie inaczej, aniżeli w formie granulek. Co więcej, także same płyty styropianowe będą zachowywać się w zróżnicowany sposób, w zależności od tego, czy będą twarde, czy może bardziej elastyczne.

Jaki styropian nadaje się do wyciszania?

Zdecydowanie ten w formie granulatu. Jeżeli chodzi o płyty ze styropianu, należy zwrócić uwagę na fakt, że pod kątem dźwiękochłonności najmniej sprawdza się płyty najtwardsze (choć oczywiście mają swoje zalety w innych aspektach). Więcej dźwięków wytłumią płyty elastyczne, trochę bardziej chroniące przed nadmiernym dźwiękiem. Natomiast najlepszym wyborem będzie granulat, którego warstwa – dzięki strukturze samych granulek – zapewnia całkiem sporą dźwiękochłonność. Co istotne, styropian elastyczny często będzie wyborem optymalnym, łatwym we wdrożeniu w konkretnej sytuacji.

Styropian EPS - jak grubość warstwy wpływa na akustykę?

Co ciekawe, w przypadku twardych płyt styropianowych zwiększenie grubości warstwy nie ma większego znaczenia dla samej dźwiękochłonności. Natomiast w przypadku wykorzystania granulatu zwiększenie grubości warstwy wydatnie wpływa na większą pochłanialność dźwięków.

Gdzie najczęściej stosuje się styropian akustyczny?

Styropian akustyczny w formie elastycznych płyt często stosowany jest w przypadku stropów. Ponadto stosuje się go także w podłogach pływających (zarówno w mieszkaniach, jak i domach jednorazowych).

Jeżeli poszukujesz odpowiedniego materiału, zachęcamy do wyboru wśród dostępnych u nas styropianów. W razie pytań – służymy pomocą!

Akustyka

Styropian EPS T | od 17 mm do 70 mm Styropian EPS T | od 17 mm do 70 mm
Producent: Piotrowski
Cena za paczkę
Cena: 87,97 zł (netto: 71,52 zł )
Produkt dostępny w dużej ilości
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl