Parking

Produkt dostępny w dużej ilości
Produkt dostępny w dużej ilości

Styropian EPS parking

 

Styropian EPS, czyli polistyren ekspandowany, to od lat jeden z najpopularniejszych na rynku materiałów termoizolacyjnych. Każdy styropian to także materiał samogasnący – pod wpływem ognia topi się i gaśnie (nie podtrzymuje płomieni). Swoje właściwości zawdzięcza unikalnej metodzie produkcji, która polega na formowaniu płyt z granulek spienionego polistyrenu. Styropiany EPS występują w wielu rodzajach, a każde zastosowanie wiąże się z konkretnymi parametrami płyt styropianowych. Są wykorzystywane m.in. do ocieplania ścian każdego typu, dachów, fundamentów, stropów oraz wielu innych elementów konstrukcyjnych budynków. Mają także zastosowanie w przypadku termoizolacji podłóg i parkingów oraz szczególnie obciążonych powierzchni roboczych i magazynowych. W tym ostatnim przypadku styropian musi mieć szczególne właściwości.

 

Termoizolacja powierzchni narażonych na bardzo duże obciążenia

Parkingi, hale produkcyjne czy magazyny, to powierzchnie, które muszą znosić bardzo duże i nierównomiernie rozłożone ciężary. Może to wynikać z ruchu pojazdów, pracy ciężkich maszyn lub magazynowania bardzo ciężkich elementów. Izolacja podłoża styropianem EPS to w takich przypadkach bardzo skuteczne rozwiązanie. Wymaga jednak użycia odmiany styropianu EPS przeznaczonej do najcięższych zadań – często oznaczanej przez producentów jako styropian EPS parking. To materiał, który ma doskonałe parametry izolacyjne, a przy tym jest tańszy od styropianu XPS (styroduru) oraz wełny mineralnej. Ceny styropianu EPS różnią się jednak między sobą w zależności od jakości przeznaczenia danego materiału.

 

Inne zastosowania styropianu EPS na parking

Ze względu za zwiększoną wytrzymałość na obciążenia styropiany EPS 150 lub EPS 200 można stosować także w innych miejscach. Są to m.in.:

  • garaże i podjazdy samochodowe (także w przypadku ruchu bardzo ciężkich pojazdów),
  • magazyny o dużym obciążaniu i hale produkcyjne (także te, w których odbywa się ruch pojazdów, np. wózków widłowych lub pracują bardzo ciężkie maszyny),
  • miejsca użyteczności publicznej,
  • ściany i podłogi znajdujące się poniżej poziomu gruntu (konieczne jest wówczas zastosowanie dodatkowej izolacji przeciwwodnej lub styropianu odpornego na wodę),
  • mocno obciążonych dachów (zarówno płaskich, jak i stromych).

 

Wytrzymałość mechaniczna

Wytrzymałość na ściskanie i zgniatanie to wartość, która jest szczególnie ważna w przypadku styropianów mających znosić największe obciążenia. Powinny być one na tyle twarde, alby podłoga nie pękała i nie odkształcała się. Wytrzymałość styropianu wyrażana jest w kilopaskalach (kPa). Przykładowo EPS 100 ma wytrzymałość wynoszącą nie mniej niż 100 kPa. Styropian narażony na duże i bardzo duże obciążenia, jak np. styropian parkingowy, powinien znosić przynajmniej 150 lub nawet 200 kPa. Dla porównania – zwykłe podłogi w domu mogą znosić obciążenie wynoszące ok. 50–60 kPa.

 

Współczynnik przewodzenia ciepła

Styropiany EPS na parking charakteryzuje zwykle dość niski współczynnik przewodzenia ciepła, czyli lambda (λ). W przypadku styropianu EPS może wynosić on ok. 0,034 W/mK (zakres przewodzenia ciepła styropianów EPS waha się od ok. 0,030 do 0,042 W/mK). Niski współczynnik ma duże znaczenie w przypadku podłóg na gruncie lub zastosowania styropianu EPS poniżej poziomu gruntu,, np. w piwnicach. Im niższy współczynnik przenikania ciepła danego materiału, tym lepiej zatrzymuje on ciepło w budynku.

 

Gęstość styropianu EPS

Gęstość to współczynnik łączący się z przewodzeniem ciepła oraz odpornością na ściskanie. Wyrażana jest ona w kilogramach na m3. Im większa gęstość ma dany styropian, tym lepsze są jego właściwości. Płyty o gęstości ok. 20 kg/m3 mogą być stosowane m.in. do ocieplania podłóg na gruncie i tarasów. Bardziej narażone na obciążenie powierzchnie wymagają użycia styropianu o gęstości wynoszącej 30, a nawet 40 kg/m3.

 

Wymiary i grubość płyt styropianowych

Wszystkie płyty styropianowe EPS powstają w uniwersalnych wymiarach 50 x 100 cm. Dzięki temu są bardzo poręczne i łatwiejsze w montażu. Dobrej jakości płyty styropianowe to m.in. takie, przy których odchylenia w wymiarach poszczególnych płyt są minimalne. Gwarantuje to dużo szybszą pracę i szczelniejsze łączenie izolacji. Grubość dostępnych na rynku płyt waha się od kilku do nawet 30 cm. W przypadku styropianów EPS przeznaczonych do mocno obciążonych powierzchni często stosuje większe grubości wynoszące od 15 do 20 cm.

 

Prosty montaż

Montaż styropianu jest szybki ze względu na właściwości styropianu – to lekki i łatwy w obróbce surowiec. Niska waga obniża też znacznie koszty transportu i ułatwia magazynowanie paczek styropianu. Do przycinania płyt stosować wystarczy noże do styropianu lub specjalne gilotyny do styropianu. Płyty styropianowe produkowane są w postaci gładkiej oraz frezowanej dostosowanej do łączenia na tzw. zakładkę lub metodą pióro-wpust. Przyspiesza to prace i ogranicza ryzyko powstawania mostków termicznych na łączeniach płyt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl