
Gdzie wyrzucić styropian?
Po skończonym ocieplaniu budynku problemem są zwykle resztki styropianu. Im większa inwestycja, tym większy kłopot. Styropian budowlany pewnością nie może trafić do zwykłego komunalnego kontenera na śmieci. Gdzie wyrzucić resztki styropianu?
Odpady styropianowe nie tylko szpecą otoczenie, ale także utrudniają kolejne etapy prac. Usunięcie ich należy do obowiązków wykonawcy i jest określone przepisami prawa. Pozostały po pracach izolacyjnych styropian EPS lub XPS można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza grupa to zanieczyszczony i połamany styropian. Do drugiej zalicza się czyste płyty styropianowe, które po prostu nie zostały zużyte.
Pyty styropianowe a styropian z opakowań
Przede wszystkim należy odróżnić styropian budowlany od opakowaniowego, którego używa się do izolacji towarów podczas transportu (np. urządzeń AGD) lub do przechowywania żywności. Tak jak w przypadku odpadów budowlanych ze styropianu, dzielą się one na styropian czysty i zanieczyszczony. Zabrudzony (np. jedzeniem) styropian może trafić tylko do czarnych pojemników na odpady zmieszane, ponieważ nie nadaje się już do utylizacji. Czysty styropian opakowaniowy nadaje się do recyklingu i można wrzucać go do pojemników na tworzywa sztuczne i metal (żółte worki lub pojemniki). Należą do nich także tacki i opakowania na jedzenie, które nie są brudne, np. tacki po pieczywie. Utylizacja styropianu do ocieplania budynków to inna sprawa.
Zabrudzony styropian budowlany
Zanieczyszczony styropian, który zawiera np. resztki klejów czy zapraw, może trafić do tzw. PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Warunkiem jest samodzielne dostarczenie tam styropianu. Każda gmina w kraju ma obowiązek prowadzenia takiego punktu. Nie każdy PSZOK przyjmuje jednak styropian, dlatego warto najpierw upewnić się, czy jest to możliwe i jak dużą ilość materiału można jednorazowo oddać. Może też zdarzyć się, że punkt przyjmuje styropian za dodatkową opłatą. Drugim rozwiązaniem jest wynajęcie firmy zajmującej się profesjonalną utylizacją tego typu odpadów. To rozwiązanie, które jest dodatkowym kosztem, ale jest szczególnie wygodne w przypadku bardzo dużych ilości odpadów styropianowych.
Czysty styropian budowalny
Dla czystych płyt styropianowych o wiele łatwiej znaleźć miejsce. Oczywiście, jeśli czystego styropianu zostanie nam bardzo dużo, można po prostu go sprzedać. Jeśli sprzedaż nie wchodzi w grę, istnieją inne możliwości. Styropian, nawet połamany, to materiał, który w pełni poddaje się recyklingowi. Zawarty w nim polistyren można ponownie wykorzystać do produkcji płyt styropianowych. Styropian można oddawać także do lokalnych punktów zbiórki odpadów lub firm zajmujących się recyklingiem styropianu. Każde z tych rozwiązań to dobry wybór, ponieważ przyczynia się do ochrony środowiska.
Co jeszcze można zrobić ze styropianem?
Płyty ze styropianu budowlanego można magazynować przez wiele lat. Powinno się jednak magazynować w pomieszczeniach, najlepiej w opakowaniach zbiorczych i na drewnianych paletach. Jest to jednak materiał, który zajmuje dość dużą powierzchnię. Dlatego, jeśli styropian nie czeka na konkretną inwestycję, zdecydowanie lepiej po prostu sprzedać go lub oddać. Stosunkowo nową możliwością jest odszukanie w mediach społecznościowych lokalnej grupy typu zero waste lub sąsiedzkiej wymiany. Można zamieścić tam ogłoszenie o niepotrzebnych i zdatnych do użycia materiałach budowlanych, które może za darmo wykorzystać ktoś inny.
Wszechobecne kulki styropianowe
Oderwane od styropianu kulki spienionego polistyrenu to osobny problem. Im gorszej jakości i bardziej kruchy jest styropian, tym więcej drobnych odpadów powstaje. Przyczyną nadmiernego odrywania się kulek styropianu od płyt są także nieodpowiednie lub zużyte narzędzia do cięcia styropianu. Przed pracą warto upewnić się więc, czy frez lub nóż do styropianu lub jest odpowiednio ostry. Jednak nawet przy bardzo ostrych narzędziach, obróbka styropianu podczas ocieplania budynku wiąże się z powstawaniem śniegu ze styropianu. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak sprzątanie odpadków styropianowych nim porwie je wiatr. Zanieczyszczone trawniki i chodniki można też oczyszczać za pomocą odkurzaczy ogrodowych.