Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

Frez do styropianu

Frez do styropianu 67 mm

Frez do styropianu 67 mm
Frez do styropianu 67 mm
Cena: 23,99 zł szt. (netto: 19,50 zł )
szt.

Frez do styropianu

 

Styropian, czyli polistyren ekspandowany lub styropian EPS, to materiał od lat stosowany do izolacji budynków. Bardzo często stosuje się go do termoizolacji fasad. Płyty styropianowe wymagają wówczas specjalnego montażu. Konieczne jest także użycie odpowiednich materiałów i narzędzi. Jednym z nich jest frez do styropianu (otwornica do styropianu), czyli uniwersalna nakładka na wiertarkę umożliwiająca wiercenie otworów w styropianie, która jednocześnie nie uszkadza jego struktury. To niewielkie narzędzie o dużym znaczeniu jest niezbędne podczas kołkowania styropianu.

 

Jak przygotować miejsce na kołki do styropianu?

Frezy służą do wycinania otworów, w których umieszczane są kołki. Po zainstalowaniu kołka w otworze kołka, zasklepia się go specjalnymi zaślepkami do styropianu. Od dokładności wykonania tych prac często zależy szczelność całej warstwy izolacji. Nieprawidłowe kołkowanie lub użycie niewłaściwych materiałów wiąże się m.in. z powstawaniem charakterystycznych plam na elewacji w miejscach montażu kołków (tzw. efekt biedronki). To także miejsca, w których łatwo powstawać mogą mostki termiczne, które przyczyniają się do utraty szczelności elewacji oraz powodują nieestetyczne zawilgocenia.

 

Kiedy wystarczy tylko klej do styropianu?

To, czy warstwa izolacyjna ze styropianu będzie wymagała użycia kołków, zależy od wysokości budynku, jego położenia, wieku i budulca, z jakiego wykonano ściany. Płyty styropianowe w pierwszej kolejności powinny być przyklejone do powierzchni za pomocą kleju do styropianu lub pianki montażowej. W wielu przypadkach jest to wystarczające zabezpieczenie płyt przed odpadaniem czy przesuwaniem się. Kołkowanie do drugi etap prac, który stanowi dodatkowe mocowanie mechaniczne izolacji. Jest ono konieczne w konkretnych przypadkach:

  • termoizolacja budynków powyżej 12 m wysokości,
  • termoizolacja ścian w niższych budynkach, które są szczególnie narażone na silne podmuchy wiatru,
  • termomodernizacja budynków już istniejących, w których płyty styropianowe mocowane będą na starszych warstwach – tynkach, betonach, farbach itd.,
  • okładanie elewacji ciężkimi ozdobnymi materiałami, np. kamieniem, ceramiką,
  • konkretne wytyczne ustalone przez producenta całego systemu ociepleniowego lub projektanta.

 

Rozmiary frezów do styropianu

Frezy do styropianu dostępne są w średnicach wynoszących zazwyczaj od 65 do 68 mm, choć na rynku dostępne są też mniejsze średnice (np. 50 mm). Wycinają one w styropianie otwory o głębokości 20 mm. To standardowa głębokość, do której przystosowane są wszystkie zaślepki do styropianu. Frezy wyposażone są w ograniczniki głębokości wiercenia, aby otwory nie były zbyt głębokie. Przy wyborze frezu trzeba zwrócić uwagę na jego jakość. Dobry frez to taki, który umożliwia szybkie wykonywanie otworów oraz nie strzępi powierzchni styropianu.

 

Materiał, z którego wykonany jest frez

Na rynku dostępne są dwa rodzaje frezów – plastikowe, czyli wykonane z tworzyw sztucznych, a także metalowe. To, jakie tworzywo wybrać, zależy przede wszystkim od częstotliwości pracy ze styropianem. Tańszy, ale mniej trwały frez tworzywowy, przydatny będzie podczas okazjonalnej pracy ze styropianem. Solidniejsze i droższe frezy metalowe sprawdzą się natomiast przy dużych inwestycjach. Niektóre frezy do styropianu są także przystosowane do wiercenia otworów w wełnie mineralnej.

  • Frezy tworzywowe – to jedne z najczęściej wybieranych produktów. Są lekkie, stosunkowo trwałe oraz poręczne. Jakość frezu z tworzywa sztucznego zależy przede wszystkim od tego, jakiego dokładnie materiału użyto do produkcji. Wadą niektórych frezów tworzywowych jest krótszy czas użytkowania narzędzia – po stępieniu się ostrzy, trzeba wymienić frez na nowy. Inne, np. wyposażone w kompozytowe ostrze, są bardziej odporne na ścieranie.
  • Frezy metalowe – są kilkukrotnie droższe od frezów tworzywowych, ale również bardziej wydajne. Frezy metalowe można ostrzyć, dlatego nie trzeba wymieniać ich tak często, jak frezów z plastiku. Przydają się szczególnie podczas izolacji bardzo dużych powierzchni.

 

Najczęstsze błędy przy kołkowaniu styropianu

Kołkowanie styropianu nie jest zadaniem trudnym, ale wymaga praktycznej wiedzy, ponieważ nawet drobne błędy w wykonaniu mogą z czasem powodować duże problemy. Jednym z popularnych błędów jest niewłaściwa głębokość otworu na kołek. Wywiercenie zbyt głębokich otworów powoduje powstawanie w elewacji mostków termicznych i nieestetycznych uskoków, które trzeba wypełnić grubszą warstwą zaprawy. To najprostsza droga do powstawania zawilgoceń i przebarwień w miejscach kołkowania. Zbyt płytkie otwory mogą skutkować natomiast powstawaniem wybrzuszeń, które niełatwo zamaskować za pomocą grubszej warstwy zaprawy. Aby uniknąć tych problemów, najlepszym rozwiązaniem jest frezowanie oraz stosowanie zaślepek maskujących otwory. Częstym błędem jest też nieprawidłowe rozmieszczenie otworów na kołki. Standardowo przyjęło się, że na 1 m2 styropianu przypadają 4 kołki. Liczba ta może wzrosnąć do 6 lub 8 kołków na 1 m2 na powierzchniach mniej stabilnych lub bardziej narażonych na silne podmuchy wiatru.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl