Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

Rękawice

Produkt dostępny w dużej ilości
Produkt dostępny w dużej ilości

Rękawice

 

Praca ze styropianem wymaga często przebywania przez wiele godzin w niekomfortowych warunkach. Mogą to być bardzo niskie temperatury, wilgoć, wiatr oraz inne niesprzyjające czynniki atmosferyczne. Z drugiej strony montaż i cięcie styropianu wymagają użycia ostrych noży do cięcia styropianu oraz z pracy z klejami i zaprawami klejącymi. Dlatego w wielu przypadkach zaleca się stosowanie rękawic ochronnych, które poprawiają komfort pracy oraz pomagają uniknąć otarć i skaleczeń.

 

Rękawice robocze przy pracy ze styropianem

Wykonywanie izolacji ze styropianu EPS lub XPS nie wymaga stosowania określonego przepisami typu rękawic ochronnych. Ich dobór zależy od wykonywanego zajęcia oraz pory roku. To także najprostszy sposób na podniesienie komfortu własnej pracy. Aby dobrać właściwe rękawice do pracy ze styropianem, zwróć uwagę na:

  • Rozmiar i dopasowanie rękawic do dłoni – rękawice do pracy ze styropianem muszą być wygodne, a jednocześnie dobrze przylegać do dłoni. Praca ta wymaga dokładności, którą trudno osiągnąć w źle dobranych rękawicach. Przy wyborze rozmiaru najważniejszy parametr stanowi obwód dłoni. Mierzy się go na środku dłoni bez uwzględnienia kciuka. Ważne jest także, aby rękawiczki nie były zbyt krótkie, ponieważ będą niepotrzebnie odsłaniały skórę na dłoniach.
  • Grubość rękawic – to także cecha związana z konieczną w pracy ze styropianem dokładnością. Potrzebne do tego są cieńsze rękawice, które umożliwią np. precyzyjne docinanie i montaż materiału. Tak wymagającym zadaniem jest także kołkowanie styropianu fasadowego, które dodatkowo często wiąże się z pracą w niesprzyjających warunkach pogodowych.
  • Kategoria – rękawice ochronne dostępne są w trzech kategoriach oznaczających poziom ochrony oraz typ prac, do jakich są przeznaczone. Kategoria I to informacja o tym, że rękawice zapewniają najniższy stopień ochrony. Takie rękawice przeznaczone są do lekkich prac oraz ochrony rąk przed mniejszymi urazami (otarcia, skaleczenia). To także zazwyczaj skuteczne zabezpieczenie przed brudem oraz ochrona dłoni przy pracach ze styropianem. Kategoria II przeznaczona jest do średnich prac budowlanych, to jedne z najczęściej wybieranych rękawic. Kategoria III oznacza najwyższy stopień ochrony związany z pracami wysokiego ryzyka.
  • Pora roku – praca w rękawicach ochronnych często może trwać wiele godzin w niekomfortowych warunkach, np. na zewnątrz budynku przy ocieplaniu styropianem elewacji. Dlatego rękawice robocze powinny zapewniać nie tylko ochronę przed zimnem i wiatrem, ale także odpowiednią wentylację.
  • Dopasowanie do wykonywanej pracy – jeśli praca wymaga częstego używania noży do styropianu, przydatne będą rękawiczki z powłoką chroniącą przed przecinaniem i przekłuciem. Praca w niekomfortowych warunkach, np. przy izolacji fundamentów, wymaga natomiast rękawic, które będą chronić przed zimnem i wilgocią.

 

Materiał wykonania

Trwałość i czas użytkowania rękawic ochronnych zależą głównie od materiału, z którego zostały wykonane. Ważne jest, aby rękawice przylegały do dłoni i nie utrudniały pracy. Z tego względu dobrym rozwiązaniem są rękawice ze ściągaczami, które nie zsuwają się i lepiej chronią skórę dłoni. W sklepach najczęściej znaleźć można:

  • Rękawice bawełniane z domieszką tworzyw sztucznych – to rękawice z tzw. drelichu bawełnianego. Materiał ten często łączony jest z poliestrem (rękawice bawełniano-poliestrowe). Bawełna zapewnia dobrą wentylację oraz podstawową ochronę dłoni. Dodatkowe zabezpieczenie rękawic bawełnianych powinna stanowić warstwa tworzywa, które uniemożliwia poślizg i zapewni stabilne trzymanie narzędzi i materiałów budowlanych.
  • Rękawice poliestrowe – to rękawice dziane, tak jak w przypadku rękawic bawełnianych. Do ich produkcji używa się jednak tylko tworzywa sztucznego, jakim jest poliester. Ich zaletą jest nieco większa trwałość niż w przypadku rękawic bawełnianych. Rękawice poliestrowe także zabezpieczane są dodatkową warstwą ochronną.
  • Rodzaj warstwy powlekającej – rękawice robocze mogą różnić się między sobą także rodzajem warstwy powlekającej. Z tego względu wyróżnia się rękawice bez powleczenia, nakrapiane lub powlekane. Warstwa powlekająca może być wykonana z różnych tworzyw sztucznych. Najczęściej są to lateks, nitryl, poliuretan lub PVC. To materiały trudnościeralne, które zapewniają pewny chwyt.

 

Ceny rękawic roboczych

Rękawice do prostych prac (I kategoria ochronna) są niedrogie. Ich ceny zaczynają się już od kilku złotych. Tanie rękawice szybciej się zużywają, dlatego czas ich użytkowania jest znacznie krótszy. Zapewniają jednak podstawową ochronę dłoni i często warto po prostu mieć je pod ręką (zarówno w pracy, jak i w domu czy w samochodzie). Trwalsze rękawice, które dodatkowo są np. ocieplane lub mają wzmocnienia chroniące przez ostrymi narzędziami, to wydatek rzędu 10–20 zł. Ceny rękawic roboczych do zadań specjalnych, np. do spawania, są znacznie wyższe (50–150 zł). Wybór wariantu cenowego w przypadku rękawic do prac ze styropianem zależy od indywidulanych predyspozycji pracownika, częstotliwości oraz rodzaju prac.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl