Zaślepki
Zaślepki lub zatyczki do styropianu to niewielkie styropianowe krążki. Zadaniem styropianowych zaślepek jest uszczelnianie warstwy izolacji ze styropianu w miejscach, w których mocowane są kołki do styropianu. To najlepsza ochrona izolowanej ściany, na której zastosowano dodatkowe mechaniczne łączenie warstwy styropianu z powierzchnią. Kołkowanie styropianu jest konieczne przede wszystkim w przypadku termomodernizacji budynków. W nowych budynkach stosuje się je na wyższych budynkach lub tam, gdzie ściany są szczególnie narażone na silne podmuchy wiatru. W miejscu, w którym wbijany jest kołek, może tworzyć się nieszczelność. Zadaniem zaślepek jest niwelowanie tego ryzyka.
Czy zaślepki do styropianu są konieczne?
Styropianowe zaślepki zapewniają ciągłość izolacji i zapobiegają powstawaniu w niej mostków termicznych, czyli miejsc, przez które budynek traci cenne ciepło. To rozwiązanie szczególnie zalecane w przypadku budowy domów pasywnych i energooszczędnych. Dodatkowo, w miejscach wbicia kołków często tworzą się punkty, w których skrapla się para wodna. Prowadzi to często do nieestetycznych przebarwień, które z czasem przebijają się przez warstwę tynku. Wszelkie niedoskonałości w montażu kołków są też widoczne np. po deszczu lub w sezonie jesienno-zimowym. Jest to tzw. efekt biedronki, który pojawia się, jeśli talerzyki trzpieni nie są odpowiednio zabezpieczone. Często nie wpływa to na trwałość termoizolacji budynku, ale skutecznie obniża estetykę elewacji.
Jak montować zaślepki w warstwie styropianu?
Aby zamontować zaślepki, konieczne jest użycie kołków, które będą o 2 cm krótsze i głębiej osadzone w warstwie styropianu. Powstałą w ten sposób przestrzeń zatyka się zaślepką. Tworzy się w ten sposób jednolita warstwa izolacji, która pozbawiona jest słabszych punktów. Otwory na zatyczki wykonuje się za pomocą specjalnego frezu do styropianu – to niewielkie urządzenie do wycinania otworów w warstwie styropianu. Może być ono montowane we wkrętarkach lub wiertarkach akumulatorowych. Montaż zaślepki wymaga użycia kleju do styropianu lub pianki montażowej, co zagwarantuje trwałe połączenie zaślepki z powierzchnią.
Kolory zaślepek
Na rynku dostępne są zaślepki wykonane w dwóch kolorach. Wiąże się to z wewnętrznym zróżnicowaniem styropianu EPS, którego grafitowa odmiana ma nieco lepsze właściwości termoizolacyjne. Kolor zaślepek musi zgadzać się z kolorem styropianu, aby cała warstwa izolacyjna miała te same parametry:
- zaślepki białe – przeznaczone są do standardowego białego styropianu EPS, który może mieć współczynnik przewodzenia ciepła w granicach ok. 35–42 W/mK,
- zaślepki grafitowe – przeznaczone są do grafitowego styropianu EPS o niższym współczynniku przewodzenia ciepła (ok. 30–32 W/mK).
Wymiary zaślepek do styropianu
Zatyczki do styropianu mają zwykle podobne wymiary, choć mogą one się od siebie różnić w zależności od producenta. Grubość styropianowych krążków może wynosić od 15 do 20 mm. Ich średnica musi być dostosowana do średnicy frezu do styropianu. Zwykle wynosi ona od 60 do 67 mm. Choć wielu producentów deklaruje, że oferowane przez nich zatyczki mają standardowe wymiary, zawsze warto sprawdzić, czy na pewno są one zbieżne z wymiarem frezu.