Akcesoria do montażu styropianów i płyt PIR
Styropiany EPS i XPS, a także płyty PIR to materiały termoizolacyjne, które są lekkie i łatwe w montażu. Dzięki temu znacznie przyspieszają prace budowlane, a ich transport na miejsce budowy nie jest kłopotliwy. Ma to znaczenie zwłaszcza przy pracach na większych wysokościach oraz przy termomodernizacji istniejących już budynków. Montaż płyt wymaga jednak precyzji i ostrożności. Wynika to z tego, że styropiany powinny tworzyć równą i szczelną warstwę ochronną bez słabszych punktów, takich jak np. niedokładne łączenia płyt. To także materiały, które łatwo uszkodzić przez nieuwagę, np. ostrym narzędziem. Każde naruszenie płyty styropianowej EPS czy XPS to uszczerbek na jej właściwościach izolacyjnych, który z czasem może się powiększać.
Narzędzia i rękawice ochronne
Podczas pracy z płytami przeznaczonymi do termoizolacji nie są wymagane specjalistyczne narzędzia. Lekkie narzędzia do styropianu obsługuje się zwykle ręcznie i są one niedrogie (wyjątek stanowią mechaniczne noże termiczne do cięcia styropianu). Należą do nich:
- paca do styropianu – to paca przeznaczona do rozprowadzania, zacierania, wyrównywania i wygładzania tynków oraz innych mas budowlanych; na rynku znaleźć można uniwersalne pace z twardego styropianu, a także pace do styropianu wykonane z tworzyw sztucznych,
- nóż do styropianu – to specjalny nóż do cięcia materiałów izolacyjnych, takich jak styropian; wyposażony jest w ostrze z piłką, które ułatwia przycinanie płyt,
- frez do styropianu – to narzędzie, dzięki któremu w przyklejonych płytach styropianowych można wycinać walcowate otwory, umieszcza się w nich następnie kołki do styropianu; średnica otworów wykonanych za pomocą frezu wynosi zwykle 65 mm lub 67 mm, a ich głębokość 20 mm,
- rękawice do styropianu – podczas pracy ze styropianami wykorzystuje się zwykłe budowlane rękawice ochronne; mogą być one wykonane z bawełny lub tworzyw sztucznych, np. poliestru.
Łączenie płyt styropianowych i płyt PIR
Materiały termoizolacyjne potrzebują najczęściej łączenia klejowego oraz mechanicznego. Przytwierdzenie płyt styropianowych do powierzchni za pomocą kołków to najlepszy sposób na zabezpieczenie całej warstwy termoizolacji przed odklejaniem się. Ma to szczególne znaczenie w przypadku fasad wysokich budynków (powyżej 12 m wysokości), których powierzchnia wystawiona jest na bardzo silne podmuchy wiatru. Zabezpieczenie mechaniczne jest też zalecane w przypadku termomodernizacji starszych domów lub szczególnie narażonych na działanie silnych wiatrów. Do mocowania mechanicznego płyt styropianowych stosuje się:
- Kołki i łączniki do styropianu – mogą być one wykonane z tworzyw sztucznych lub ocynkowanego metalu (kołki z trzpieniem stalowym lub kołki z trzpieniem plastikowym). Różnią się one między sobą rozmiarami, a ich długość i średnicę należy dobrać do grubości warstwy izolacyjnej. Kolejne rozróżnienie dotyczy sposobu montowania kołków – można wkręcać lub wbijać w warstwę izolacji.
- Zaślepki do styropianu – to dopasowane do wymiarów frezu do styropianu krążki styropianowe od średnicy 65 lub 67 mm oraz grubości 20 mm. Zasklepiają one otwory w styropianie pozostawione przez wbite kołki, jeśli są one osadzone głębiej w warstwie izolacji.