Zastosowanie płyt PIR

Zastosowanie płyt PIR

Płyty PIR stają się coraz popularniejszym materiałem termoizolacyjnym stosowanym w nowoczesnym budownictwie. Tego rodzaju płyty mają o wiele lepsze parametry niż styropian czy wełna mineralna, a do tego są trwałe i bardzo odporne na wilgoć. W jaki sposób można to wykorzystać?

PIR to skrót od poliizocyjanuratu, który jest pianką termoizolacyjną należącą do rodziny poliuretanów. Takie pianki wykorzystywane są w formie izolacji technicznych – dostosowują się one do elementu, który jest izolowany – natrysku na dachy i ściany lub płyt izolacyjnych. Szczególnie ta ostatnia forma zyskała dużą popularność w budownictwie.

 

Zalety płyt PIR

 

Pianka PIR była wykorzystywana do celów militarnych i przy programach kosmicznych już w połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych. W latach 70. poprzedniego stulecia zaczęto z niej wytwarzać także płyty izolacyjne, które w Polsce pojawiły się dopiero w latach 90. W kolejnych latach technologia ta zyskiwała coraz większą popularność. Nic dziwnego – płyty PIR są lekkie, a do tego bardzo wytrzymałe na ściskanie i rozciąganie oraz charakteryzują się wysokimi wartościami izolacyjnymi. Współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,0185 W/(m·K), co sprawia, że można stosować cienkie płyty o takiej samej skuteczności izolacji, jak gruba warstwa styropianu. Płyty PIR są odporne na wilgoć, działanie wielu popularnych w budownictwie rozpuszczalników, poza tym wykazują wysoką odporność na ogień. Do tego płyty te nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne i można poddawać je recyklingowi.

 

Jak wykorzystać płyty PIR?

 

Płyty PIR mają bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Coraz chętniej używa się ich na przykład przy wylewaniu posadzek. Ta część budynku wykonywana jest najczęściej raz, dlatego najlepiej od razu użyć bardzo dobrych materiałów, aby wyeliminować konieczność dokonywania ewentualnych napraw. Płyty PIR stosowane są zarówno w remontowanych, jak i nowych budynkach. Takie płyty mogą być bardzo cienkie, dlatego pozwalają w remontowanych wnętrzach znacznie obniżyć grubość posadzki, dostosowując ją do już istniejących drzwi. Natomiast w nowych budynkach można lepiej zaplanować grubość warstwy termoizolacyjnej i wyeliminować ewentualne pęknięcia posadzki, ponieważ płyty PIR są bardzo odporne na ściskanie. Dzięki ich bardzo dobrym właściwościom izolacyjnym można nawet izolować posadzki od spodu, przyklejając płyty PIR do stropu piwnicy pod danym pomieszczeniem, gdy tam grubość posadzki ograniczają otwory drzwiowe.

 

Płyty PIR sprawdzają się bardzo dobrze także jako izolacja ścian. To uniwersalny materiał, który można stosować zarówno w murach dwuwarstwowych (montowane pod tynk) i szczelinowych. W ostatnim przypadku warto zamienić tradycyjne materiały (np. styropian) na płyty PIR, zyskując lepszą termoizolację i zamykając tak zaizolowaną powierzchnię klinkierem. Warto dodać, że 15-centymetrowa płyta PIR zastępuje nawet 25-centymetrowy styropian. W ten sposób można ograniczyć grubość warstwy izolacyjnej i nierzadko także uniknąć różnych obróbek (np. przy parapetach), a do tego zapewniamy bardzo dobrą dyfuzję pary wodnej ze ścian.

 

To jednak nie wszystkie możliwości zastosowania płyt PIR. Materiał ten doskonale nadaje się także do wykorzystania w konstrukcji dachów. W przypadku dachów płaskich płyty poliuretanowe są idealną alternatywą dla izolacji mineralnych. Dzięki temu, że płyty PIR są lżejsze od wspomnianych izolacji mineralnych, cała konstrukcja dachu może być lżejsza, a w konsekwencji – tańsza w budowie. W przypadku dachów spadzistych można montować płyty PIR zarówno na wierzchu konstrukcji, jak i od jej spodu. Tutaj wybór zależy tak naprawdę od inwestora. W obu przypadkach eliminuje się skutecznie mostki termiczne, które przy tradycyjnej izolacji mineralnej pojawia się w miejscu krokwi.

 

Przez lata płyty PIR były materiałem bardzo popularnym w Stanach Zjednoczonych, jednak obecnie coraz chętniej używane są także w Europie i Polsce. Coraz więcej osób docenia zalety płyt PIR i możliwość ich wykorzystania zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl