Zastosowanie styropianu EPS

Zastosowanie styropianu EPS

Styropian to niezwykle niepozorny materiał mający kilka ważnych cech: Jest bardzo lekki, a jednocześnie stanowi doskonałą barierę cieplną. Dlatego trudno wyobrazić sobie bez niego dzisiejsze budownictwo.

Izolacja termiczna budynku to kwestia, o którą powinno się zadbać już na etapie jego projektowania. Oczywiście w przypadku nowych konstrukcji jest to faktycznie istotny i zawsze uwzględniany element, to nie należy zapominać, że wiele domów budowano w czasach, gdy wiedza o tym, jak skutecznie zapobiegać wychłodzeniu się mieszkań wcale nie była powszechna. Tymczasem inwestycja w izolację cieplną jest niezwykle korzystna – jednorazowy wydatek w modernizację domu może zaowocować nawet kilkudziesięcioprocentowymi oszczędnościami w kosztach ogrzewania.

 

Odpowiednie materiały to podstawa

 

Skuteczność materiału izolacyjnego może być bardzo różna – wyrażana jest współczynnikiem przewodzenia ciepła (w watach na metr razy Kelwin). Im wartość ta jest niższa, tym lepszym izolatorem cieplnym jest dany materiał – przykładowo, współczynnik ten w przypadku stali waha się w granicy 15–50 jednostek, podczas gdy materiały termoizolacyjne, takie jak styropian, mają zaledwie 0,03–0,035 jednostki! Oczywiście skuteczność materiału jest ściśle powiązana z jego ceną – najlepsze materiały termoizolacyjne kosztują naprawdę wiele. Jednak różnica w skuteczności między nimi a nieco tańszymi odpowiednikami jest w przypadku zastosowań domowych na tyle znikoma, że zakup drogich materiałów jest nieopłacalny. Zdecydowanie powinniśmy więc spojrzeć na najpopularniejszy styropian EPS – produkowany z polistyrenu ekspandowanego. Wytwarzany jest on przez spienienie i sklejenie granulek w bloki, które następnie są cięte w bloki o konkretnych rozmiarach i grubości. Warto mieć na uwadze, że ten sposób produkcji pozostawia w materiale dużo wolnej przestrzeni (czyli powietrza, które jest naturalnym izolatorem). To zwiększa jego porowatość, ale też sprawa, że płyt EPS nie powinniśmy wykorzystywać w miejscach szczególnie narażonych na warunki atmosferyczne lub tam, gdzie będzie on znosił duże obciążenia, np. przy izolowaniu fundamentów. Niemniej, lista jego zastosowań nadal jest bardzo długa, zaś cena – kilkakrotnie niższa niż płyt XPS, czyli tych z polistyrenu ekstrudowanego – zdecydowanie przemawia na ich korzyść.

 

Zastosowanie płyt EPS

 

Pierwszym i zdecydowanie najważniejszym zastosowaniem styropianu jest oczywiście ocieplanie ścian. W tym miejscu trudno o obciążenia i uderzenia, które mogłyby trwale zniszczyć izolację; duże znaczenie ma także fakt, że styropian nie jest wystawiany bezpośrednio na warunki atmosferyczne.

Istotne znaczenie styropian ma także w przypadku ocieplania i izolowania podłóg na gruncie oraz płaskich dachów – tutaj należy jednak pamiętać, że istotne będzie wybranie styropianu cechującego się odpowiednią wytrzymałością. W tym wypadku interesuje nas współczynnik wytrzymałości na ściskanie CS10(X), gdzie 10 oznacza 10% odkształcenia, zaś X – minimalną wartość naprężenia ściskającego. Nie musi być to wcale najwyższa dostępna klasa – już współczynnik 60–80 kPa będzie w zupełności wystarczający dla domu jednorodzinnego, gdzie uśrednione obciążenie to około 130–150 kg/m2, a nawet w ciągach komunikacyjnych wartość ta nie przekracza 300 kg/m2. Warto mieć też na uwadze, że odpowiednio wytrzymały styropian może być wykorzystany także do izolowania podłogi w garażu, a także miejsc, w których przewidziany został ruch samochodów ciężarowych. Może być to też tani sposób na odizolowanie parkingu lub podjazdu od wilgoci.

Styropian EPS doskonale nadaje się także do zastosowania w tzw. podłogach pływających. Niezbędne jest tam zapewnienie podkładowi wylewanemu np. na strop możliwości zmiany swoich wymiarów na skutek działania temperatur. W tym wypadku stosuje się styropiany o lepszej izolacji akustycznej.

Warto pamiętać też o przewadze styropianu względem innych materiałów termoizolacyjnych. Nie wymusza on bowiem zastosowania konkretnego tynku – ograniczona paroprzepuszczalność tego materiału sprawia, że nie trzeba martwić się możliwość zawilgocenia ściany.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl