Zastosowanie styropianu XPS
Dobrze wszystkim znany styropian to inaczej polistyren ekspandowany, czyli EPS. Jego udoskonaloną formą jest polistyren ekstrudowany, potocznie określany mianem styroduru (XPS). Taki styropian najlepiej zastosować w miejscach, gdzie zwykły EPS byłby narażony na działanie wody lub duże obciążenia mechaniczne. Poza tym, mimo mniejszej grubości, styrodur ma większą gęstość, dzięki czemu charakteryzują go lepsze parametry izolacyjne. Do czego można wykorzystać te właściwości? Poniżej podajemy najczęstsze zastosowanie styropianu XPS.
Ocieplenie dachów
Styropian XPS można wykorzystać między innymi do ocieplania dachów. Doskonale sprawdza się on do izolacji stropodachów (pełnych niewentylowanych w systemie tradycyjnym lub odwróconym oraz wentylowanych) i dachów skośnych, dzięki którym uzyskuje się dodatkową powierzchnię w postaci użytkowego poddasza.
Izolacja ścian zewnętrznych
Styrodur stosuje się także do izolacji ścian budynków. Tutaj trzeba pamiętać, że to właśnie przez ściany dochodzi do utraty około 40% wszystkich strat ciepła. Styrodur najlepiej jest kłaść od strony izolacji zewnętrznej. XPS ograniczy zasięg temperatur ujemnych, jednocześnie pozwalając na zachowanie dużej pojemności cieplnej izolacji. Położony na stronie wewnętrznej, powoduje natomiast duże wahania temperatur w warstwie konstrukcyjnej, dlatego takie rozwiązanie zaleca się jedynie w budynkach zabytkowych, gdzie wykonanie izolacji zewnętrznej jest niemożliwe.
Izolacja stropu nad piwnicą lub garażem
Do strat ciepła dochodzi też w sytuacjach, gdy przenika ono z pomieszczeń ogrzewanych do tych nieogrzewanych, np. piwnicy czy garażu. W takim przypadku bardzo duże korzyści przynosi właśnie ocieplenie stropu przy wykorzystaniu styropianu XPS. Ważne jest, aby taką warstwę izolacji ułożyć od strony pomieszczenia chłodniejszego, pod stropem. Pozwoli to uniknąć wykroplenia się w stropie pary wodnej.
Izolacja fundamentów
Izolacja obwodowa to najskuteczniejsza metoda do ochrony cieplnej fundamentów. Do tego również idealnie nadaje się polistyren ekstrudowany. Zresztą izolacja termiczna przegród zewnętrznych, które stykają się z gruntem, ma za zadanie nie tylko uchronić przed utratą ciepła – ponadto chroni hydroizolację położoną na zewnętrznej powierzchni fundamentów przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wilgoć, parcie wód gruntowych oraz gruntu czy cykliczne zamrażanie i odmrażanie sprawiają, że warstwa izolacji musi mieć wysoką trwałość. Dlatego zaleca się do tego styropian XPS.
Izolacja podłogi na gruncie
Do 20% strat ciepła dochodzi z powodu nieodpowiedniej izolacji podłogi na gruncie. Tu także zastosować można styropian XPS. Izolacja charakteryzuje się wówczas odpowiednimi właściwościami termicznymi oraz wysoką wytrzymałością na wywołane obciążeniami użytkowymi naprężenia.
Izolacja posadzki pod parkingiem
Na koniec odnieść się trzeba do izolacji posadzki pod parkingiem. Również i w tym przypadku najważniejsza jest odporność na obciążenia mechaniczne, co z oczywistych względów jest tu znacznie istotniejsze niż przy izolacji podłogi. Najlepiej posłużą do tego specjalne płyty, które są dedykowane izolacji takich posadzek.
Podsumowanie
Nie ulega więc żadnej wątpliwości, że polistyren ekstrudowany daje większe możliwości i jest znacznie lepszy od tradycyjnego polistyrenu ekspandowanego. Dzięki temu znacznie szersze są możliwości jego stosowania. Można go użyć w tych miejscach, gdzie styropian EPS by się nie sprawdził, a przynajmniej nie dałby tyle korzyści, jak ma to miejsce w przypadku styroduru. Wybierając lepszy ze styropianów, bez wątpienia trzeba byłoby wskazać na odporniejszy na działanie wody i duże obciążenia mechaniczne styrodur.