Jak ocieplić ściany domu?

Jak ocieplić ściany domu?

Wydatki na ogrzewanie stanowią ważną – i często odczuwalną – pozycję w domowym budżecie. Nic dziwnego, że wiele osób szuka sposobu, aby obniżyć te koszty. Dobrym rozwiązaniem jest termoizolacja budynku, czyli ocieplenie poddasza i ścian. Zajmijmy się przede wszystkim ostatnią kwestią.

Nowe domy są z reguły energooszczędne i spełniają określone normy termoizolacyjne, np. współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych nieprzekraczający 0,25 W/(m²K). Niestety, gorzej pod tym względem wypadają stare budynki. Aby ograniczyć utratę ciepła, a tym samym zredukować koszty ogrzewania, konieczne jest ich ocieplenie. Najczęściej stosuje się do tego styropian lub wełnę mineralną. Jeśli zależy nam na tanim, a jednocześnie skutecznym rozwiązaniu, warto zdecydować się na styropian. Najlepiej jest wybrać od razu kompletny system jednego producenta - wówczas wszystkie elementy są do siebie idealnie dopasowane. Należy zaopatrzyć się w następujące materiały: styropian, kołki, klej do styropianu, klej do siatki, siatka i grunt.

Przygotowanie ścian

Ocieplanie zewnętrznych ścian domu styropianem należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania podłoża, na którym pojawi się termoizolacja. Ściana musi być sucha. Jeśli pojawia się na niej wilgoć, najpierw należy usunąć jej przyczynę, oczyścić ścianę szczotką drucianą i na wszelki wypadek nanieść na nią preparat grzybobójczy. Szczotka druciana przydaje się także do usuwania zabrudzeń. W przypadku bardzo nasiąkliwego podłoża, np. przy braku tynku, należy dodatkowo wykonać jego zagruntowanie. Dopiero, gdy odpowiednio ścianę przygotujemy, możemy przejść do kolejnego etapu ocieplania.

Montaż styropianu – klejenie i kołkowanie 

Zanim zaczniemy przyklejać styropian, należy wyznaczyć dolną krawędź ocieplenia i przymocować do niego listwę startową. Taka listwa jest oparciem dla płyt, a poza tym chroni je przed gryzoniami i ogranicza napływ zimnego powietrza pod styropian. Po przygotowaniu zaprawy klejącej można już przystąpić do właściwego klejenia. Warstwę kleju nakłada się na obwód płyty, a dodatkowo także wewnątrz, punktowo (3–6 placków kleju). Następnie płytę przykładamy do ściany, dociskając ją pacą, aby wyrównać do poziomu sąsiednich płyt. Poszczególne płyty przykleja się najczęściej na tzw. mijankę. Źle przyklejonej płyty nie należy przesuwać – trzeba ją oderwać ją i nanieść nową zaprawę klejową. Jeśli w warstwie ocieplenia powstaną jakieś szczeliny, można je wypełnić pianką poliuretanową.

Kolejny etap to kołkowanie płyt styropianowych, gdy zaschnie klej. Wykonuje się to za pomocą specjalnych kołków (łączników mechanicznych). Aby ograniczyć koszty, zamiast kołków z trzpieniem metalowym można użyć wersji z trzpieniem plastikowym. Należy montować 4 kołki na 1 mkw. Najpierw w styropianie i murze trzeba wywiercić otwór wiertarką, a następnie wbić do niego kołek młotkiem. Jeśli w ścianach znajdują się szczeliny dylatacyjne, należy je przenieść na warstwę ocieplenia za pomocą profili dylatacyjnych.

Warstwa zbrojąca

Płyty styropianowe łatwo ulegają uszkodzeniom, dlatego konieczne jest wykonanie warstwy zbrojącej, która ochroni izolację. Do tego celu wykorzystuje się siatkę z włókna szklanego, która zapobiega pęknięciom styropianu. Zabezpieczanie ocieplenia należy zacząć od miejsc najbardziej narażonych na uszkodzenia, czyli narożników i otworów okiennych oraz drzwiowych. Najlepiej wykorzystać do tego narożniki aluminiowe z siatką. Warstwę zbrojącą wykonuje się w następujący sposób: Pacą nakładamy warstwę kleju do siatki, następnie przykładamy pas siatki do tej warstwy i wtapiamy ją za pomocą pacy. Należy uważać, aby nie doszło do pofałdowania siatki, a przy tym musi ona być całkowicie zatopiona w kleju.

Co po ociepleniu? 

Aby dom wyglądał estetycznie i elegancko, a do tego warstwa ocieplenia była dobrze chroniona, warto wykonać na koniec elewację. Najpierw należy nałożyć podkład tynkarski (środek gruntujący), dzięki czemu nadamy powierzchni lepszą przyczepność i chłonność. Potem kładziemy zaprawę tynkarską. Tak przygotowaną ścianę domu możemy pomalować farbą elewacyjną.

Poprawne wykonanie ocieplenia ścian domu pozwala skutecznie ograniczyć utratę ciepła, co przekłada się na ograniczenie rachunków za ogrzewanie. Dzięki warstwie izolacyjnej możemy również przy okazji odnowić mury i nadać budynkowi nowy, bardziej estetyczny wygląd.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl