Ocieplanie domu styropianem fasadowym – najczęściej popełniane błędy

Ocieplanie domu styropianem fasadowym – najczęściej popełniane błędy

 

Termoizolacja fasady przy użyciu styropianu jest obecnie najlepszym sposobem na zapewnienie komfortu cieplnego w domu. To rozwiązanie przyjazne dla środowiska i kieszeni. Warto wiedzieć, jakich błędów uniknąć, aby w pełni wykorzystać termoizolacyjne właściwości styropianu.

 

Choć styropian to wciąż ten sam materiał budowlany, to w ciągu ostatnich dekad został znacznie unowocześniony. Wraz z rozwojem branży budowlanej, udoskonalono także metody montażu styropianu na fasadach. Przedstawiamy najczęściej popełniane błędy, które prowadzą do usterek w warstwie izolacji. Mogą być one przydatne zarówno dla osób, które zleciły montaż styropianu podwykonawcom, jak i dla tych, które planują samodzielne prace. W czasach, kiedy rachunki za energię cieplną nieustannie rosną, każdy szczegół ma ogromne znaczenie!

 

 

Źle dobrany rodzaj styropianu

 

Nieprawidłowo dobrany styropian to podstawowy błąd. Rynek materiałów budowlanych jest bardzo rozbudowany, dlatego wybór właściwego styropianu to niełatwe zadanie (praktyczne porady dotyczące doboru styropianu znajdują się tutaj). Najważniejszym wyznacznikiem powinny być oczywiście ustalenia zawarte w projekcie. Często jednak, zwłaszcza w przypadku termomodernizacji, konsultacja z projektantem nie jest możliwa. W takim przypadku najlepiej zwrócić się o poradę do doświadczonego sprzedawcy (np. styropianyonline.pl). Nie warto pochopnie kierować się sklepowymi promocjami. Każdy typ styropianu ma nieco inne właściwości termoizolacyjne oraz cenę za m2. Nim podejmiemy decyzję, trzeba porównać parametry danego materiału w stosunku do ceny i kosztów montażu (np. styropian grafitowy ma lepsze parametry techniczne, ale jego montaż jest bardziej wymagający).

 

 

Zbyt gruba warstwa styropianu

 

Grubość to ważny parametr, ale trzeba pamiętać o tym, że nie zawsze idzie ona w parze z wysoką jakością. Zbyt gruba warstwa termoizolacji może niepotrzebnie obciążyć fasadę i doprowadzić nawet do odrywania się całych połaci izolacji. Dodatkowo wpływa ona na aspekty estetyczne. Bardzo gruby styropian niekorzystnie wpływa wygląd budynku, a także ogranicza ilość światła dziennego wpadającego przez okna.

 

 

Nieprawidłowo przygotowana powierzchnia ścian

 

Przed przystąpieniem do pracy, należy zadbać o to, aby podłoże było równe, suche i czyste. Ewentualne ubytki i szczeliny trzeba uzupełnić odpowiednim dla danego podłoża wypełniaczem, a wypukłości usunąć. Piasek czy luźne elementy innych materiałów budowlanych skutecznie obniżą jakość montażu. Odpowiednie przygotowanie ścian jest ważne zwłaszcza podczas termomodernizacji. W tym przypadku trzeba zadbać o to, aby na powierzchni ścian nie było starych i kruszących się powłok (np. łuszczących farb, kruszących się tynków), a także zanieczyszczeń biologicznych – np. grzybów, pleśni lub mchów.

 

 

Źle dobrany klej do styropianu

 

Oferta klejów do styropianu jest bardzo zróżnicowana, a źle dobrany preparat może skutkować odrywaniem się izolacji. Przy wyborze kleju do styropianu elewacyjnego trzeba zwrócić uwagę na jego przeznaczenie – powinien być on dostosowany do danego podłoża, np. ceramiki czy betonu komórkowego. Kleje stosowane na zewnątrz muszą mieć też właściwości mrozoodporne oraz paroprzepuszczalne, dzięki czemu fasada będzie mogła „oddychać”. Dobrym rozwiązaniem jest często wybór kleju polecanego przez danego producenta styropianu. Zamiast klejów uniwersalnych (ekonomicznych) warto skupić się na klejach, które przeznaczone są tylko do styropianu. Jeśli mamy wątpliwości, czy dany klej będzie skuteczny, można wykonać próbę przyczepności. W tym celu do elewacji przykleja się najpierw jedynie fragment styropianu (np. 25 x 25 cm), który kilku dniach można spróbować oderwać. Jeśli styropian rozerwie się, ale nie odczepi całkowicie od fasady, będzie to oznaczało, że klej ma wystarczającą przyczepność.

 

 

Brak dbałości o detale

 

Termoizolacja za pomocą styropianu jest skuteczna, gdy tworzy równą i szczelną powłokę. Odpowiednie dopasowanie do siebie prosto przyciętych płyt styropianowych jest stosunkowo proste. Bardziej wymagającym zadaniem jest jednak zabezpieczenie przez utratą ciepła otworów okiennych i drzwiowych. W tym celu stosuje się specjalne wstawki wzmacniające w narożach otworów, które wyposażone są w dodatkową siatkę. Innym ważnym szczegółem są szczeliny, które mogą pojawić się między płytami styropianowymi nawet przy bardzo dokładnym montażu. To potencjalne mostki termiczne, które trzeba zakleić np. za pomocą pianki montażowej.

 

 

Odpowiednie rozmieszczenie i dobór kołków montażowych

 

Tak zwane mocowanie mechaniczne styropianu elewacyjnego to bardzo ważny etap prac. Kołki powinny być zamontowane tak, aby nie tworzyły mostków termicznych, które w przyszłości staną się przyczyną utraty ciepła i nieestetycznych zacieków. Praktyczne informacje na temat zasad doboru kołków do styropianu fasadowego znajdują się tutaj.

  

 

Brak kontroli jakości

 

Zbytnia ufność we własne umiejętności lub doświadczenie fachowców wykonujących ocieplenie także może okazać się zgubna. Dlatego podczas ocieplania domu styropianem, duże znaczenie mają regularna kontrola jakości oraz wiedza na temat często występujących błędów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl